top of page

Hovoriť s deťmi o smrti?Milujem pohľad na deti, keď sa ráno zobudia. Ten úsmev, tá pokora, tá ľahkosť a bezprostrednosť. Keď vstanem ráno skôr ako ony a cvičím jogu, po zobudení chodia za mnou jeden za druhým. Keď počujem krôčiky, v duchu hádam, že kto dnes bude prvý. Dáme si „objatíčko“, chvíľku pozornosti a deň môže začať so všetkým, čo k životu patrí aj s jeho radosťami a starosťami.

Jedno ráno prišiel za mnou Zak iný ako obyčajne. Kútiky úst mu smerovali dole a v obrovských modrých očkách mal nazbierané slzy. Povedal mi, že sa mu sníval nepríjemný sen, z ktorého je veľmi smutný. Povedal, že sa mu snívalo, že som zomrela a rozplakal sa. Prvé, čo ma napadlo, bolo utešiť ho a urobiť všetko preto, aby nebol smutný. Nepovedala som ale nič, iba ho mlčky objala. Prišla ale otázka, na ktorú on potreboval vedieť odpoveď a ktorej som sa obávala. Opýtal sa ma, či niekedy zomriem. Ja deťom nikdy neklamem, vždy som úprimná, aj keď sa vyskytne téma, na ktorú nie sú ešte pripravené ony alebo ja, aj tak im to úprimne vysvetlím.Našťastie som zostala pokojná a povedala mu pravdu so slzami v očiach. Áno, raz aj ja zomriem. Pohľad mal plný bolesti, ale aj veľkej vďačnosti, že som k nemu bola úprimná. Potom ma objal a povedal, že mu bude za mnou veľmi smutno, že mu budem chýbať. Šepla som mu, že to viem, že je to normálne, pretože sa veľmi ľúbime, ale že keď aj raz odídem, v jeho srdci ostanem navždy. Chvíľku ma ešte objímal, poplakal si, a potom sa upokojil. Neskôr som mu povedala, že ja sa teda určite ešte nikam nechystám a budeme si spolu užívať to, čo je teraz, to, že sme spolu. Ešte sme sa rozprávali chvíľku aj o tom, čo sa deje „potom“, keď zomrieme, a ja som mu povedala, že to presne neviem, ale prezradila som mu, čo si myslím, že by mohlo byť. Po tomto našom rozhovore mal Zak potrebu ešte asi mesiac raz za čas si príležitostne pohovoriť na tému smrť.

Bola to smutná, ale zároveň veľmi silná debata, ktorá nás ešte viac zblížila. Áno, úprimnosť ľudí zbližuje, o tom som presvedčená. Pravda je vždy to najlepšie, čo môžeme dostať alebo tomu druhému dať, aj keď to niekedy tak nevyzerá a aj keď niekedy môže pravda aj zabolieť. Myslím si, že hlavne k deťom je treba byť úprimný čo najviac, zaslúžia si to.


Iryna

Jazyková úprava Lucia Chynoranská

Foto: Pixabay.com


Comments


bottom of page