Joga pre deti - Príbeh o slimáčikovi pozície hora, lietadlo, strom, raketa, motýľ, môstik, stôl


🙏Namaste🙏

Spojíme dlane a ruky umiestnime do stredu hrudníka. Zavrieme očká, trošku skloníme hlavičku a poprajeme si niečo v srdiečku. Energia, ktorá vznikne z tohto cvičenia, nám pomôže naše priania naplniť.


(Najskôr si môžeme zacvičiť pozdrav slnku, ak ho poznáte. Ak je dieťa ešte primalé na dlhšie sústredenie, tak začnite rovno zostavu bez pozdravu slnku. Keď si jogu obľúbi, tak sa bude samo rozhodovať, ktorú zostavu si chce zacvičiť.)
Teraz si spolu vytvoríme rozprávkový príbeh. Zopneme ruky a vytvoríme domček. Predstavíme si, že na ruke mame slimáčika.🐌 Vidíte ho?🐌 Pohladkáme ho a dáme mu meno. Tento slimáčik sa stále plazí u seba doma, je spokojný, ale rád by si aj trošku pocestoval. Čo keby sme ho vzali na výlet pomocou jogínskych pozícií?


1. ♥️️Hora. Najskôr ho vezmeme na horu. Čo vy na to? Odtiaľ je pekný vyhlaď. Polozíme si slimáčika na rameno. Tam bude v bezpečí. A zaujmeme pozíciu Hora. Nohy máme pri sebe a pevne stojíme na prstoch a pätách – vytvoríme si akoby oblúčik na chodidlách. Ruky sú rovné a trošku od tela. Výborne, to je pevná hora, ktorá takto stoji veľmi dlho. Chrbátik je rovný. A stojíme. Dýchame cez noštek. Slimáčikovi sa na takejto hore veľmi páči. Ešte nikde nebol tak vysoko. Krása. Ešte 3-krát nádych a vzdych. Výborne.


2. 🍀Lietadlo. Čo keby sme slimáčika zobrali do lietadla? Áno? Dobre, tak uvoľnime pozíciu hory, zoberieme slimáčika a pôjdeme do pozície lietadlo. Nohy dáme od seba, trošku viac ako na šírku našich pliec, ruky roztiahneme do bokov a premeníme ich na krídla lietadla. Ukážte! Ó, to sú krásne lietadlá. Akej farby je tvoje lietadlo? Teraz položíme slimáčika na krídlo lietadla a letíme. Najskôr sa nehýbeme, ani krídlami nehýbeme. Rozbehneme lietadlo naším dýchaním. Nádych a výdych. A ešte, nádych a výdych. Už letí, ešte pridáme, ešte nádych a výdych. Výborne. Už sme hore, slimáčikovi sa na oblakoch páči, pozrieme na jedno krídla doprava potom na druhé doľava. A pomaly začneme hýbať aj krídlami. Láve krídlo hore a pravé dole a letíme. Výborne. A teraz naopak. Krásne.

3. 🌺Raketa, čo letí ešte vyššie ako lietadlo? Áno, raketa! Až do vesmíru. Tak poďme urobiť poriadnu raketu. Čupneme si a snažíme sa, aby sa naše päty dotýkali zeme. Medzi nožičkami si vytvoríme miesto na ruky, ktoré zlozíme do rakety. Zohrejeme raketu dýchaním. Nádych a výdych. Výborne. A ešte, nádych a výdych. Pomaly sa postavíme sa a vypustíme raketu, ručičky spojene smerujú hore nad hlavu. A letí, letí raketa, zabeháme si po kruhu. Výborne. A zopakujeme si to. Znovu raketu naštartujeme dýchaním.


4. 🌱Strom. Slimáčikovi hrajú v brušku muzikanti, vyhladol. Poďme ho zobrať na strom a nazbierať jabĺčka. Polozíme si slimáčika na rameno, pevne stojíme na nohách. Pomaly zdvihneme jednu nôžku a položíme ju na druhú nohu dole alebo vyskúšame oprieť ju o kolienko druhej nohy. Výborne. Nič sa nedeje, keď sa nám na začiatku nedarí. Pozícia stromu je náročná. Je potrebne skúšať a hľadať balans, aby nám slimáčik zo stromu nespadol.


5. 🌍Mostík. Dobre, niečo pod zub máme, poďme si nájsť miesto, kde jabĺčka slimáčik spapá. Pred nami je však potok, preto pre slimáčika urobíme mostík. Ľahneme si na podložku, slimáčika polozíme na bruško a s výdychom zdvihneme bruško a vytvoríme krásny mostík. Nádych a výdych, nádych a výdych. S výdychom si ľahneme chrbátikom na podložku. Ja už vidím aj lúku.


7. 🌻Stôl. Slimáčika uložíme na chrbát a pripravíme stôl na jedenie. Stojíme na rukách a na kolienkach, hlava je akoby predĺžením chrbta, chrbát je rovný ako pravítko. Dýchame a počkáme, kým sa slimáčik napapá.


8. 🌈Motýľ. Spokojného slimáčika zoberieme na motýľa a trošku ho pohojdáme. Sadneme si, päty smerujú k sebe, vytvoríme krídla pre motýľa. Slimáčika posadíme najskôr na ľavé krídlo potom na pravé a letíme, rozhýbeme krídelká. „Fly fly, butterfly; fly fly butterfly.“


Pozri sa, slimáčik už aj zaspáva. Zoberme ho ešte pred spánkom na pozdrav slnku.

Nakoniec si zacvičíme pozdrav slnku.

Svoje ruky si spojíme dlaňami dovnútra a umiestnime do stredu hrudníka. Pozdravíme slimáčika a rozlúčime sa s ním. Nezabudnite mu pošepkať, že raz si s ním zasa zacvičíte.Poďakujeme si, že sme precvičili telíčko a venovali čas sebe.

🙏Namaste🙏

Chcete ušetriť?

Páčia sa vám obe moje knihy?

Objednajte si ich naraz ako výhodné knižné DUO a zaplatíte o 3 € menej. 

Žádné produkty