Kto je rýchlejší?

Neobyčajná knižka o sebadôvere a láske k sebe samému rozpráva príbeh o malom čiernom vĺčikovi, ktorý zo srdca miluje behať, a tiež o tom, ako vzniká túžba byť lepším pre niekoho druhého. Táto prirodzená túžba však často paradoxne spôsobí, že sebadôveru strácame. Otvorte knihou srdcia vašim deťom a ukážte im, ako si nikdy neprestávať veriť.

Volám sa Iryna Zelyk a som autorkou knižky Kto je rýchlejší?". Je to už moja druhá knižka. Tá prvá, „Príbeh o dvoch jašteričkách a slnku", si našla svoje miesto v knižniciach a srdciach mnohých rodín.

 

Po jej vydaní som začala dostávať e-maily so spätnou väzbou, ktoré mi vháňali do očí slzy šťastia a rozhodla som sa preto v písaní pokračovať. Za každým príbehom je životná situácia a pocity, ktoré zažil takmer každý. V novej knižke nájdete moje úvahy na tému „láska k sebe samému" a moje poznania, ako riešiť situácie s deťmi v období, keď „sa hľadajú".

Mama, ktorá píše  „rozprávky" zo života

Príbeh, v ktorom sa nájde nie len dieťa

Obrazová knižka pomocou silného a krásneho príbehu, ktorý opisuje obvyklú životnú situáciu, otvára citlivú tému sebadôvery. Spoznáme dve malé osobnosti, čisté bytosti, ktoré predstavujú v príbehu rozprávkové postavy vĺčika a orlíka a ich životnú skúsenosť. Jeden behá pre radosť, druhý je presvedčený, že je najrýchlejší. Čo sa stane, keď sa stretnú?

Vĺčik Blesk sa túži skamarátiť, ale odvážny orol Vietor o priateľstvo veľký záujem nemá. Myslí si, že je najrýchlejší a začne nepríjemne Bleska spochybňovať. Podkopáva jeho sebadôveru v behu, v tom, že je v behu dobrý, provokuje ho a vysmieva sa mu. Dajú si preteky, aby zistili, kto je rýchlejší. Stane sa však niečo, čo by nikto nečakal.

Pútavé pasáže poukazujú na to, prečo malé dieťa o sebe často pochybuje a čo sa môže stať, keď si dieťa začne vytvárať svoju vlastnú hodnotu podľa toho, ako sa správa okolie. V príbehu nájde seba aj rodič – pripomenie mu detstvo a možno ho aj inšpiruje, ako pomôcť svojmu dieťaťu budovať si dôveru v samého seba a nestratiť autentickosť.

 

Dôležitosť detskej sebadôvery

Pochybovanie v detstve o tom „či som dosť dobrý/-á?" alebo presvedčenie, že „nie som dosť dobrý/-á", je často zdrojom toho, ako sa cítime a akú mienku o sebe mámev dospelosti. Poznať samého seba a ostať autentickým má preto v živote každého z nás veľkú hodnotu. Keď sa to deti naučia v detstve, tak v dospelosti z toho budú ťažiť.

 

Vďaka výrazným, reálnym a zároveň magickým ilustráciám je knižka vhodná už aj pre malé trojročné detičky. Keďže príbeh sa zaoberá pocitmi, knižka nemá vekové obmedzenie. Veľmi nápomocná však môže byt deťom vo veku od 5 do 8 rokov, v období, keď budujú svoju osobnosť, prichádzajú do kolektívu, nadväzujú vzťahy a stretávajú sa so situáciami, v ktorých je sebadôvera základom toho, aby ich zdravo zvládli.

Keď sa snažíte niekoho pochopiť, tak sa vlastne snažíte pochopiť jeho pocity.Pochopenie a úprimnosť vytvárajú harmóniu vo vzťahu dieťa – rodič a dávajú dieťaťu pocit prijatia a lásky.

Úvahy a okruh otázok, ktoré môžu pomôcť

Deti sa v živote stretávajú s rôznymi situáciami, pretože život znamená aj prekážky, prekonávaním ktorých sa môžu učiť a rásť. Nie každé dieťa rozpráva o svojich menej príjemných zážitkoch a nemusí to byť chyba rodiča. Trauma a pocit viny však môžu byť také silné, že sa dieťa uzavrie. Súčasťou knižky sú moje úvahy na tému sebadôvera, ktoré čerpám zo zážitkov zo života s mojimi deťmi a pripravený okruh otázok, ktoré rodičom môžu pomôcť otvoriť úprimnú komunikáciu s dieťaťom a príležitosť vojsť do jeho sveta.

 

Na konci knižky si dieťa po prečítaní príbehu môže vymaľovať vymaľovánku – „namaľovať" tak svoje vnútro. Takto sa môže rodič o trochu hlbšie pozrieť do srdiečka svojho dieťaťa a ubezpečiť ho, že je milované a dostatočne dobré také aké je.

 

Prečo je rozprávka ten správny nástroj

Pri počúvaní rozprávky si ju deti pomocou predstavivosti a fantázie určitým spôsobom prežívajú. Vďaka tomu pracujú nielen s vedomím, ale aj s podvedomím a duševným svetom, kam sa ukladajú nespracované nevedomé archetypy. (Vychádzam zo štúdií a z poznatkov Carla Gustáva Junga, švajčiarskeho lekára, psychiatra a psychoterapeuta, zakladateľa analytickej psychológie.)

Rozprávka môže pomôcť uložiť do duševného sveta dieťaťa tú správnu informáciu alebo vymazať tú boľavú. Keď sa dieťa v situácii, ktorá v nás vyvoláva emócie, „pozrie do svojho srdiečka", na chvíľu zastaví hodnotenie okolia a začne sa zaoberať tým, ako sa cíti, rozlíši ten pocit, prijme ho a spozná tak samo seba namiesto toho, aby sa stotožňovalo s tým, čo produkujú ľudia a situácie okolo neho.

Kniha je vyrobená s láskou (aj k prírode)

Kniha má pevnú väzbu(obal), je plne ilustrovaná a príbeh sa odohrá na 56 stranách 100 % recyklovaného papiera, lebo mi na životnom prostredí záleží. 

Knihu editovala úžasná žena Soňa Borušovičová. Soňa je spisovateľka, editorka a zakladateľka super projektu Literárny dom, ktorý pod jednou strechou združuje všetko, čo autori kníh potrebujú. Rozhodla sa pomáhať autorom, pretože vie, čo si táto cesta vyžaduje, a pretože chce robiť to, čo miluje. A práve v tom sa skrýva jej jedinečnosť. Ako Soňa hovorí, knižka „Príbeh o dvoch jašteričkách a slnku" bola prvá lastovička Literárneho domu, ktorá sa dostala do tlačiarne.

Ilustrácie vytvorila talentovaná študentka vysokej školy výtvarných umení  Viktoria Radushynska. Sú to jej prvé ilustrácie do knižky, na ktorých je už teraz badateľný originálny štýl. Veľmi som chcela, aby postavy príbehu mali najviac možnú reálnu podobu, no zároveň boli aj rozprávkové. Myslím, že Viktórii sa podarilo vytvoriť jemnú, peknú fúziu reálneho a magického, rozprávkového sveta.

Stále neviete, či knihu kúpiť?

Pozrite, čo o nej napísali ostatní.

Veronika

Dobrý deň, knižky včera dorazili😊 dnes sme si precitali príbeh a Bleskoví a ten je úžasný❤️ deťom sa veľmi páčil 😊 a pomocou príbehu sa mi veľmi ľahko vysvetľujú niektoré situácie, ktoré sa deťom stali😊 super kniha ďakujem.😊

Barborka a synovia

Moji synovia su z kniziek nadseni.. a ja tiez. Osobitne sa mi velmi paci, ze maju lahko pochopitelny text. ked sa o tom rozpravam aj so starsim synom, tak z jeho odpovedi viem, ze rozumie tomu, co je pointa celeho pribehu. Som rada, ze som si ich objednala, bola to vyborna investicia. Zaroven Vas chvalim aj za to, ze kniha je vytlacena na recyk.papieri :) Dufam, ze coskoro pride dalsia knizka  a budeme moct Vas podporit :)

Rodinka Horenovcov

Knižky sú úplne úžasné, milujeme ich, ďakujeme 😊 "zhltli" sme ich hneď ako prišli 👍 teraz krásne využívame pomenovanie svojich pocitov farbami 😉 Držíme palce k ďalšej tvorbe a želáme krásne námety 😊

Pavla

Knížočku sme obdržali ešte cez prázdniny, takže bola krásnym darčekom k začiatku školského roka. Bola som veľmi prekvapená, pretože predčila moje očakávania. Ďakujeme a želáme veľa zdravia a úspechov.  

Martina

Pri citani knizky dcere som precitila velku vdacnost za tak uzasny kusok, ktory otvara vedomie a srdcia detom aj dospelym. Prajem Vam tvorive pero, radost a lasku v srdci.

Dievky jahodové

Dobry den, my za nasu knizku veeelmi dakujeme, uz sme 2x precitali a momentalne citaju u susedov 😍 Musim povedat ze dala aj mne naozaj vela, mala som ju par dni v hlave a triedila si myslienky 😊 

Dcerka - prvacka - sa tiez velmi chytila a aj nasa pani ucitelka detom v skole prvy den zdoraznila ze je dolezite aby boli sami sebou 😍 

Tesime sa uz velmi na vase dalsie pribehy. 

Dakujeme a prajeme veeela úspechov!

Súkromná škola Felix

Po obede mávame krátku oddychovú činnosť, kde sme si prečítali knižku "Kto je rýchlejší?" od Iryna Zelyk, ktorá hovorí o vlkovi Bleskovi, ktorý objavuje kým vlastne je, čo má rád a čo ho robí šťastným. Deti príbeh veľmi zaujal a pomohol im otvoriť sa a zdielať reflexie o sebe aj v kruhu triedy.

Adriana

Kniha k nám dorazila, ďakujeme vám. Zo začiatku som to skôr celé nepochopila, myslím vás projekt. Všetko mi doklaplo a z knihy som nadšená. Mate môj obdiv❤️  Pomohlo mi to uvedomiť si že každý je unikát a nikto nie je lepší a horší, dobrý a zlý a učiť to deti alebo ich viac počúvať. Mam tri deti 17, 12 a 6 som s nimi šťastná ešte raz ďakujem.😍❤️

Jana

Ďakujem za zaslanie Vašich knižiek. Prišli včera a už sú aj precitane😊 Sú naozaj krásne. Budeme ich určite čítať často. Prajem Vám veľa ďalších inspirujúcich knižiek. S pozdravom

Lívia

knizky dorazili uplne v poriadku cez postu. Uz ich ja citame a pribehy su uplne rozkosne.❤️💛💚 Velmi lahko sa mi pomocou rozpravok vysvetluju rozne situacie, ktore detom doteraz este boli tazke na pochopenie. Mozno aj tym, ze su trosku starsi, ale naozaj cez tieto pribehy sa casto dostavame aj do vysvetlovania situacii, ktore doteraz boli narocne alebo som sa do nich radsej ani nepustala. Obrazky su nadherne, v oboch knizkach.😍

Zuzana 

Knizka dosla a uz sme ju aj precitali. Je uzasna, paci sa mne aj detom.

 

Dakujeme velmi pekne za knizky, ktore pomahaju nam rodicom, ktori sa len teraz hladaju na svojej ceste, pri snahe viest deti tak aby na seba nezabudli;) 

Zo srdca dakujem

Janette

Chcem vam vyjadrit poďakovanie za vašu prácu, knižka je veľmi pekne napísaná a slova rodičom mi hovoria akoby z duše. Aj som si pri nich poplakala. Sú to ale slzy šťastia, že mame tie naše poklady a naozaj v nich aj veľkých učiteľov.

Lucia

Musím povedať, že príbehy sú krásne spracovane. Je úžasné čo robíte.❤️

Tieto príbehy by mali čítať aj dospeli sami pre seba. Ďakujem👍

 

KTO JE RÝCHLEJŠÍ? 

Úspešná detská knižka budovaní sebadôvery.

Otvorte knihou srdcia vašim deťom a ukážte im, ako si nikdy neprestávať veriť.

Pre deti vo veku

3-8 rokov

Plne ilustrovaných

56  strán

100% recyklovaný 

papiery

Objavte výhodné kolekcie kníh